Eğitim

ÇOCUK VE MÜZİK

  • Pazar, 13 Ocak 2019
ÇOCUK VE MÜZİK

*Bence eğitim, müzikle başlamalıdır. Ritim öğesi insana düzen ve ölçülülük, ezgi öğesi de yiğitlik, sevgi ve dostluk duyguları verir. * Eflatun(mö.427–343)

        Bir toplum hayal edelim. Bencil olmayan, yaratıcı, estetik duygulara sahip, üreten, sorgulayan, olaylara farklı açılarla bakmayı bilen… Çok zor değil aslında!  Çözüm şu anda yanımızda bulunan çocuklarımızda. Geleceği onlarla yapılandırmak için gelişimlerini destekleyici yönlendirmeler yapmalıyız.

        Teknolojinin gelişimi ile beraber olumlu değişikliklerin yanı sıra olumsuz değişiklikler de olmuştur. Bu olumsuz değişikliklerden bazıları çocuklarımızı etkilemektedir. Öğrencilerimi ve çevremde olan çocukları gözlemlediğimde bunun çok büyük bir sorun olduğunu düşünüyorum. Çocuk artık televizyonun başında, yararsız ve düşüncelerini engelleyici bir sürü program seyrederek, bilgisayar başında, elindeki tabletiyle veya oyun salonlarında saatlerce vakit geçirerek kendi dünyasının çıkmazında  bir yol aramaktadır. Sadece bu şekilde vakit geçiren bir çocuktan ne bekleyebiliriz ki? Tek tip yönelmeler çocuğumuzun hem ruhsal dünyasını hem de sosyal yaşantısını olumsuz yönde etkiler. O halde neler yapmalıyız? Çocuğun kendisini ifade etmesi için olanaklar sağlamalıyız. Teknolojinin kullanımını onun için kontrollü hale getirerek yeteneklerini geliştirici ve yaratıcılığını tetikleyici aktivitelere yönlendirmeliyiz.

       Sanat yoluyla çocuğu eğitmek, önemli eğitim yollarından biridir. Sanat; çocuğun, dünyayı farklı açıdan algılamasına, kendini ifade etmesine, yaratıcı olmasına, bilişsel gelişimine, bedensel gelişimine, özgüveninin artmasına kısaca kendini ve dünyayı keşfetmesine yardımcı olur.

          Sanatın önemli dallarından biri de müziktir. İyi bir müzik eğitimi ile çocuğunuzun hayatına sihirli bir dokunuş yapmış olursunuz. Müzik, çocuğu heyecanlandırır,  dinlendirir, canlandırır, sakinleştirir ve insani yönünü zenginleştirir. Müzik bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişimini olumlu yönde destekler. Müzik dinleyen, enstrüman çalan, çeşitli müziksel aktivitelere katılan çocuk, toplum içinde daha mutlu, özgüvenli, duyarlı ve daha uyumlu bir birey olur. Birçok çocuk kendini müzikle daha iyi ifade edebilmekte ve duygularını müzikle ortaya koyabilmektedir. Dolayısıyla müzik iletişim amaçlı da kullanılmaktadır.

        Anne karnında başlayan ses serüveni, doğduğumuz anda dünyaya ilettiğimiz ses olan ağlamakla ilk meyvesini verir. Ağlamak dünyaya verdiğimiz muazzam bir tepkidir aslında. Bebek etkili, güzel ve doğal bir müzik aleti ile dünyaya gelir. Bu harika müzik aleti onun kendi sesidir. Hayatı boyunca yanından hiç ayırmayacağı tek enstrümanıdır.  Çocuk bu enstrümanı nasıl kullanması gerektiğini bilmelidir. Müzik eğitimi bebeğimiz doğduğu andan itibaren başlar.  Doğru şarkı söylemeyi, konuşmayı, şiir okumayı, taklit yapmayı öğrenmelidir. Müzik, okul öncesi dönemde şarkı ve tekerlemeler yoluyla dil gelişimine katkıda bulunur.

        Sonraki süreçte çocuğunuzun sesini destekleyici ya da onun hayal dünyasındaki yaratıcılığı ortaya çıkaran bir arkadaşa ihtiyacı vardır. Bu onun seçeceği enstrümanıdır. Peki çocuğumuzu nasıl yönlendirmeliyiz? Enstrüman seçiminin içten gelen bir sezgi olduğunu düşünüyorum. Ailenin yönlendirmesi ile bir enstrüman seçilmişse bu çok sağlıklı bir seçim olmayacaktır. Dolayısıyla çocuk özgür iradesiyle hangi enstrümanı çalmak istediğine karar vermelidir.

Okul öncesi dönemde Orff çalgıları (def, zil, marakas vs.), çocuğu müzik eğitimine hazırlamak için en iyi seçimlerden biridir. Oyun, dans ve müzik; çocuğun duyuşsal, bilişsel ve psiko-motor gelişimini destekler. Ritim duygusu oturan çocuk enstrüman öğrenirken çok fazla zorlanmayacaktır. En önemlisi çocuk eğlenirken aynı zamanda birçok şeyi öğrenecektir.

            Her çocuk kendine özgüdür. Farklı gelişim süreçleri geçirir. Genel olarak bakıldığında bir çocuk,  parmak kasları ve hazırbulunuşluluk düzeyi uygunsa 4 yaşından itibaren piyano ile enstrüman eğitimine başlayabilir. Piyano, hem melodik hem de harmonik vurmalı bir enstrümandır. Çocuk bastığı sesleri temiz bir şekilde duyabilir. Melodik oyunları eğitim sürecine ekleyebilir. Piyanoya hazırlık amaçlı, tuşe ağırlığı olmayan elektronik org ile başlangıç yapabilir.

          Gitar,bağlama, gibi enstrümanlar için başlangıç 7-8 yaştır.Küçük yaştaki çocuklar için fazla karmaşık gelebilir. Gitar,  bağlama gibi enstrümanları çalmak için el ve parmak kaslarını iyi bir şekilde kullanabiliyor olması gereklidir. Aksi takdirde tam olarak tele basamazsa istenilen sesi temiz bir şekilde alamaz. İlgisini birkaç denemeden sonra kaybedebilir.

      4-5 yaşındaki çocuklar keman eğitimine Suzuki metodu ile başlayabilir. Keman çalmak için de yine el, kol koordinasyonu parmak kaslarının hazır olması önemlidir. Perdesiz bir enstrüman olduğu için temiz ses almak ilk etapta zor olabilir. Bu da çocuğun kemandan kısa sürede uzaklaşmasına neden olabilir. İhtiyaca yönelik çalışmalar yaparak, eğitim sürecini çocuğun hazırbulunuşluluk düzeyine uygun hale getirebiliriz.  Suzuki müzikal yetenek ile ilgili şunları söylemiştir:"Müzikal yetenek doğuştan gelen bir yetenek değil, geliştirilebilecek bir yetenek. Uygun şekilde eğitilmiş herhangi bir çocuk, tıpkı bütün çocukların ana dilini konuşabilme yeteneğini geliştirmesi gibi müzikal yetenek geliştirebilir. Her çocuğun potansiyeli sınırsızdır"

         Gelişim hayat boyu devam eden bir  süreçtir. Gelişimsel olarak ilerleyen çocuğun enstürüman seçimi de zamanla değişebilecektir. Çocuk enstrüman çalmak için kesinlikle zorlanmamalıdır. Zaten o dinlediği enstrümanı karakterine, kendi dünyasına uygun bulduğu takdirde çalmak isteyip, öğrenecektir.

         Enstrüman  seçimi kadar onu öğretecek eğitmenin seçimi de çok önemlidir. Nasıl çocuk ilkokulda öğretmenini sevmediği zaman derslere ilgisi azalıyorsa aynı şey müzik dersleri için de geçerlidir.  Çocuklarımızın başında pedagojik eğitimi olan öğretmenler gereklidir. Karşımızdaki öğretmen çocuğumuzu anlamalı, iletişim kurabilmeli, onun psiko-motor gelişimini takip etmeli, müziği sevdirmeli ve yaratıcı olmalıdır. Çocuk her zaman müzik eğitimine açıktır. Onu şevklendirmek ve yüreklendirmek gerekir. Ne kadar erken başlanır ve özenli hareket edilirse onların ilerlediğini daha çabuk görürsünüz. Sonuç olarak müzik eğitimi birçok konu üzerinden çocuğa kapı açacaktır. Benim düşüncem çocuğunuzun öğrenme sürecinde siz de onunla beraber enstrüman öğrenebilirsiniz. Hiçbir şey için geç değildir! Böylelikle çocuğunuzla beraber kaliteli vakit geçirmiş olursunuz. Aranızdaki bağın müzik ile beraber kuvvetleneceğinden emin olabilirisiniz.

kaynak:

http://www.suzukimusic.org.au

http://www.musikalessons.com

 

DİĞER YAZILARIMIZ

PRIVACY POLICY


Copyright © 2018. Created WITH BY OkurDaYazar